بعد از مهاجرت به رشت

نه ماه دوندگی برای خرید زمین دلخواه در نزدیکی رشت در محیطی به شعاع ۴۰ کیلومتر حول رشت در دی ماه ۹۷ نتیجه داد.

اولین اتفاق برای زمین

گیلان خاکی دارد که به ثانیه سبز می شود. پس می توان متصور جنگل کپه مانندی در مرز بندی جمع و جور زمینمان باشیم. اولین کار برای نگاهداشت زمین رفت و روب بوته های بلند درهم گره خورده از ریشه است. هرچند که دلیل اصلی آن مشخص کردن حدود زمین برای اداره ثبت است که سند را بر آن اساس صادر کنند.

بیل مکانیکی زنجیری

زمین شیب دارد. گفتند بیل زنجیردار نیاز است. آوردن بیل مذکور سر زمین خودش ماجرایی است. یک کمر شکن باید بیاوردش تا نزدیکی زمین بعد خودش یواش یواش روی زنجیر هایش می غلتد و می آید تا زمین و شروع می کند به زیر و رو‌ کردن خاک.

مشکل امروز

بعد از پشت سر گذاشتن ۶ خوان اول خرید زمین، برای آخرین خوان که مرحله سند زدن است، آنقدر درگیر جزییات شدیم که به فکرمان نرسید برای تمیز کردن زمین در راستای معین شدن و دسترس شدن حدود آن، یک گفتی به دهیار بزنیم. خب کار خاصی هم نمی خواستیم بکنیم فقط بحث ریشه کن شدن خاشاک بود. اما همین در یک محیط کوچک روستایی ماجرایی شد برای خودش. دهیار آمد و چون احساس کرده بود که از قبل در جریان قرار نگرفته دست پیش را گرفت. چرا ما آدم ها هر ماجرایی را می توانیم بسیار پیچیده تر از آنچه که هست کنیم؟ این جمله که « اگر الان مامور دولت بیاید و ببیند تغییر کاربری دارد می شود مثل من با شما خواهد بود؟ نخیر» چقدر می تواند مرا متعجب کرده باشد؟ کدام تغییر کاربری؟

از طرفی حق می توانم بدهم اما نه به این حرف عجیب «تغییر کاربری»، از این بابت که روستا و ‌روستایی صدمه پذیر می تواند شود، باید رفتار عجیب و غیر محلی نکرد که نگرانی برایشان ایجاد شود. اگر به ذهنمان این احتمال آمده بود حتما از قبل با دهیار هماهنگ می شدیم اما این اولین تجربه ماست و اولین تجربه ها سخت اند و خیلی اوقات با خطا.

فرود ماجرا

من دور شدم از آنها و گفتم شاید بودنم در این مذاکره محلی، در این شرایط نقش منفی در نتیجه کار داشته باشد و کنار کشیدم و همسرم با آنها ماند که البته رییس شورا هم آمده بود.

نیم ساعت چهل دقیقه ای طول کشید و من ترجیح دادم در ماشین بمانم. آن کل کل بالاخره با مصالحه به پایان رسید. روز اول کار تمام شد و فردا ادامه کار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *